نرم افزارتشخیص چهره

امروزه در دنیا، نرم افزارهای متعددی در این راستا ارائه شده است که برای انواع نیازها کاربرد دارند. نرم افزار نظارت تصویری شرکت آیریك، کاربری بسیار ساده و راحتی داشته و هر شخصی با حداقل دانش علمی، توانایی استفاده از آن را دارد. هدف از تولید این نرم افزار، افزایش میزان رضایتمندی مشتریان و کاربران این نرم افزار به‌طوری که این نرم افزار جایگاه تولیدکنندگان نرم افزارهای مدیریت و نظارت تصویری غیر بومی را در بازار داخل بگیرد. یکی از نکات قابل توجه در مورد نرم افزار شرکت آیریك، Open Platform بودن آن یعنی انعطاف پذیری برای کارکرد با نرم افزارهای جانبی استاندارد موجود در بازار جهت استفاده بهینه از قابلیت هوشمندی سیستم‌های تحت شبکه می باشد. یکی از مزایائی که این نرم افزار نسبت به دوربین های مداربسته دارد، قابلیت تشخیص چهره ی افراد به صورت دقیق و با دقت بالا می باشد، که حتی از Face recognition (شناسایی چهره) هم پشتیبانی می کند. شناسایی و چهره نگاری از روشهای مختلفی می تواند صورت گیرد که یکی از مهمترین آن ها شناسایی چهره توسط شاهدان و توصیف آن ها می باشد. استفاده از نرم افزارهای چهره نگاری پیشرفته و توصیف و کمک شاهدان امروزه موجب شده تا شناسایی افراد به راحتی صورت گیرد. در گذشته استفاده از این نرم‌افزارها تنها در انحصار ادارات و مراکز دولتی و انتظامی بوده و افراد عادی قابلیت استفاده و دسترسی به این چنین نرم‌افزارهایی را نداشتند. اما امروزه این نرم افزار در اختیار افراد عام نیز قرار دارد و به‌راحتی از آن استفاده می کنند.

ویژگی های عمومی سیستم مدیریت و نظارت تصویری هوشمند آیریک:

  • • دقت بالا: این سیستم قادر است تمامی تصاویر دریافتی از دوربین‌های موجود در محیط را با دقت و سرعت زیاد پردازش نماید. راندمان بسیار بالای این سیستم در تشخیص موارد مشکوك و همچنین استفاده از الگوریتم های پیشرفته و هوشمند برای جلوگیری از بروز خطا در تشخیص، یکی از بزرگترین مزایای این سیستم می باشد.
  • • قابلیت انعطاف با انواع دوربین‌های مداربسته موجود‍: این سیستم قادر است با تمامی دوربین‌های مداربسته تعدادی شرکت معتبر موجود، از قبیل آنالوگ و دیجیتال ارتباط برقرار نموده و بدون نیاز به سیستم‌های واسط، تصاویر آنها را پردازش کند. همچنین این سیستم قابل نصب بر روی کامپیوتر می‌باشد.
  • • تجمیع تمامی نیازهای کاربر در یک نرم‌افزار: در این سیستم کاربر قادر است از کلیه مزایای موتورهای ویدیویی موجود بدون استفاده از سایر نرم‌افزارها بطور کامل استفاده نموده و همزمان با تجزیه و تحلیل هوشمند تصاویر، توانائی مدیریت و ضبط آنها را داشته باشد.
  • • نظارت به هنگام: سیستم مراقبت تصویری هوشمند آیریك با پردازش ویدیوی دوربین‌های مداربسته، راهی برای نظارت بر افراد حاضر در یك محل می‌باشد. این سیستم بدون نیاز به استراحت با دقت بسیار زیاد ناظر بر رفتار افراد بوده و در صورت بروز رفتار و حرکات مشکوك، سریعاً عکس‌العمل نشان داده و مراتب را به اطلاع مسئولین ذی‌ربط خواهد رساند.
  • • جستجو بین تصاویر: در مواقع بروز یك حادثه، کاربر می‌بایست بصورت دستی ساعت‌ها زمان صرف بازبینی فایل‌های ویدیویی و جستجوی صحنه‌های مورد نیاز نماید و در اغلب موارد شانس کمی برای پیدا کردن صحنه‌های حساس خواهد‌داشت. همچنین بخاطر ضعف ساختاری اکثر نرم‌افزارهای موجود، بیشتر کاربران دچار بسیاری از پیام‌های خطای سیستمی خواهند‌شد که عملاً شرایط را برای آنها سخت‌تر می‌نماید وجود سیستمی برای جستجو صحنه‌های حساس فیلم با توجه به خواسته‌های اپراتور بسیار مفید خواهد‌بود. سیستم مراقبت تصویری هوشمند آیریك به کاربر این اجازه را می‌دهد که با انتخاب چند ویژگی از قبیل محدوده زمانی و مکانی و غیره در کمترین زمان، صحنه‌های مورد نیاز را شناسائی کرده و بصورت فیلم یا گزارش در اختیار اپراتور قرار دهد.
  • • گزارش‌گیری‌: در این نرم‌افزار کاربر قادر است در هر زمان و یا در بازه های زمانی مشخص از تمامی فعالیت های صورت گرفته، گزارش‌هایی در قالب های متفاوت به منظورتصمیم‌گیری در زمینه‌های امنیتی و تجاری تهیه نماید.